Optyk - Tanie oprawki i okulary Katowice
Essilor Varilux promocja Dwie pary szkiel w cenie jednej - Optyk Katowice, okulary, szkla, oprawki
Essilor Varilux promocja Dwie pary szkiel w cenie jednej - Optyk Katowice, okulary, szkla, oprawki
Transitions - Optyk Katowice, okulary, szkla, oprawki
EYEZEN - Optyk Katowice, okulary, szkla, oprawki

Nowości

Okulary z soczewkami progresywnymi to rozwiązanie, które umożliwia prezbiopowi wyraźne widzenie przedmiotów, niezależnie od tego, w jakiej odległości się znajdują.

Jak to jest możliwe?

Soczewka progresywna nie ma jednakowej mocy optycznej na całej powierzchni. Jej moc zmienia się w sposób płynny – najmniejsza jest na górze a największa na dole soczewki.

W górnej części moc soczewki

odpowiada wymaganej korekcji do dali. Jeżeli Twój wzrok nie wymaga korekcji do dali, wówczas soczewka również nie posiada w tym obszarze mocy korekcyjnej (co często określa się jako: zerową moc soczewki). Przez górną część soczewki patrzysz, kiedy kierujesz wzrok na przedmioty odległe. Spróbuj popatrzeć za okno – automatycznie Twój wzrok kieruje się delikatnie ku górze. Jeżeli miałbyś założone okulary progresywne, Twoje oczy same natrafiłyby na obszar z korekcją do dali.

Dolna część soczewki

przeznaczona jest do wykonywania wszelkich prac wymagających wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko oczu. Skorzystasz z niego podczas czytania, pisania, oglądania zdjęć w aparacie, odczytując godzinę odjazdu autobusu na rozkładzie jazdy, itd. Przy tego typu czynności wzrok korzysta z obszaru soczewki, w którym moc optyczna odpowiada wymaganej korekcji do bliży.

Środkowy obszar soczewki

wykorzystasz podczas obserwacji obiektów znajdujących się w średniej odległości. W tej części, zwanej strefą progresji, moc zmienia się płynnie od najmniejszej u góry soczewki do największej w jej dolnej części. Dzięki temu wszystko, co obserwujesz, jest widoczne cały czas wyraźnie i ostro, bez wykonywania dodatkowych czynności.

W soczewkach progresywnych widzisz idealnie na wszystkie odległości.

Poszczególne obszary soczewki, z odpowiednio dobranymi do Twoich potrzeb mocami optycznymi, są na soczewce rozmieszczone tak, że wzrok korzysta z nich samoczynnie. Nie musisz zastanawiać się, przez który obszar powinieneś patrzyć. Twoje oczy i okulary progresywne stanowią zgrany duet.

Okulary progresywne

Okulary dwuogniskowe

Okulary do bliży

W przeciwieństwie do okularów progresywnych, okulary do bliży mają jednakową moc optyczną na całej swej powierzchni.

Jeżeli będziesz korzystać z okularów do bliży, uzyskasz wyraźny obraz tylko tych przedmiotów, które znajdują się blisko Ciebie. Takie okulary dobrze sprawdzą się jedynie podczas wykonywania prac wymagających ciągłego patrzenia na przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości od oczu. Kiedy konieczne będzie przeniesienie wzroku na obiekty w innej odległości, trzeba będzie okulary zdjąć (lub zdjąć i zmienić na inne, z korekcją do dali), gdyż obraz stanie się zamglony i niewyraźny. Stosowanie okularów do bliży jest rozwiązaniem niewygodnym i przestarzałym.

Również w okularach dwuogniskowych nie uzyskasz w pełni komfortowego widzenia.

Są one skonstruowane w taki sposób, że zapewniają wyraźne widzenie przedmiotów bliskich i dalekich. Przedmioty w odległości pośredniej pozostają nieostre. Górna część soczewki dwuogniskowej ma moc optyczną zapewniającą dobre widzenie dali. W dolnej części znajduje się tzw. segment, czyli wydzielony widocznymi granicami obszar oferujący moc do bliży. Utrudnieniem w korzystaniu z soczewek dwuogniskowych jest obecność ostrej granicy między mocą do dali i mocą do bliży oraz brak obszaru z mocą umożliwiającą patrzenie na odległości pośrednie.

Zapraszamy do naszego Zakładu Optycznego po więcej szczegółów na temat soczewek progresywnych JZO.