Optyk - Tanie oprawki i okulary Katowice
Essilor Varilux promocja Dwie pary szkiel w cenie jednej - Optyk Katowice, okulary, szkla, oprawki
Essilor Varilux promocja Dwie pary szkiel w cenie jednej - Optyk Katowice, okulary, szkla, oprawki
Transitions - Optyk Katowice, okulary, szkla, oprawki
EYEZEN - Optyk Katowice, okulary, szkla, oprawki

Wady wzroku

Krótkowzroczność

Wady wzroku - krótkowzroczność - miopia

Krótkowzroczność (łac. myopia) - jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcji oka ludzkiego. Obraz powstający na siatkówce jest zamazany, a wrażenia wzrokowe są nieostre. Krótkowidz źle widzi na duże odległości, dobrze natomiast widzi z bliska. W celu poprawy ostrości widzenia stosuje się szkła korekcyjne minusowe.

Dalekowzroczność

Wady wzroku -  dalekowzroczność - hyperopia

Dalekowzroczność (nadwzroczność, łac. hyperopia) - jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną oka ludzkiego. Dalekowidz źle widzi na bliskie odległości. W celu poprawy ostrości widzenia stosuje szkła korekcyjne dodatnie.

Pracując, odpoczywając, ucząc się - w każdej sytuacji potrzebujesz dobrego widzenia. Nasze soczewki okularowe zapewnią każdemu użytkownikowi okularów doskonałą korekcję i komfort widzenia. Oferujemy lekkie i bezpieczne w użytkowaniu soczewki wykonane z najnowszych materiałów, w najbardziej zaawansowanych technologiach, bezbarwne, barwione i fotochromowe.

Astygmatyzm

Wady wzroku -  astygmatyzm

Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia. Tę wadę oczu koryguje się okularami albo soczewkami kontaktowymi.

W prawidłowo zbudowanym oku promienie światła skupiają się w jednym punkcie – na siatkówce. W astygmatyzmie (inaczej niezborności) z powodu nieprawidłowości krzywizn wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu skupia się w dwóch punktach, powodując powstanie nieostrego obrazu. Nieregularny kształt rogówki, która w astygmatyzmie nie jest wycinkiem kuli, lecz przypomina wycinek piłki do rugby, odpowiada za 98 proc. przypadków wady oczu (tzw. astygmatyzm rogówkowy). W nielicznych przypadkach ta wada wzroku może też być skutkiem nieprawidłowego kształtu soczewki (tzw. astygmatyzm soczewkowy), najczęściej w wyniku wrodzonej wady soczewki (np. w soczewce małej i kulistej, w stożku lub garbie kulistym przednim albo tylnym soczewki). Niekiedy astygmatyzm soczewkowy rozwija się w następstwie zaćmy.

Ogólnie rzecz biorąc, w nadwzrocznym astygmatyzmie oba ogniska są poza siatkówką, a w krótkowzrocznym – przed siatkówką. Istnieje też astygmatyzm mieszany, wtedy jedno ognisko znajduje się przed drugim.

Objawy:

Astygmatyzm objawia się trudnościami w ogniskowaniu widzianych obiektów (zamglone widzenie z daleka i z bliska), czołowe bóle głowy, mrużenie i tarcie oczu, przekrzywianie głowy. Przy niewielkim astygmatyzmie jedynym objawem może być częstsze mruganie, ponieważ osoby z tą wadą wzroku starają się uzyskać ostry obraz poprzez nagłe zmiany w ogniskowej. Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi gwiazdy jako plamki, linie proste jako krzywe. Nie widzi jednocześnie równie ostro linii pionowych i poziomych (np. widzi wyraźniej tylko jedno ramię krzyża). Kontury są nieostre, może wystąpić zaburzenie poczucia przestrzeni. Jeżeli u małego dziecka – do 3. roku życia – nie jest rozpoznany i korygowany duży astygmatyzm, może dojść do niedowidzenia jednego lub obojga oczu.