Wady wzroku

Krótkowzroczność - Mopia

Krótkowzroczność (łac. myopia) - jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcji oka ludzkiego. Obraz powstający na siatkówce jest zamazany, a wrażenia wzrokowe są nieostre. Krótkowidz źle widzi na duże odległości, dobrze natomiast widzi z bliska. W celu poprawy ostrości widzenia stosuje się szkła korekcyjne minusowe.

Optyk Katowice krótkowzroczność Mopia


Dalekowzroczność - Hyperopia

Dalekowzroczność (nadwzroczność, łac. hyperopia) - jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną oka ludzkiego. Dalekowidz źle widzi na bliskie odległości. W celu poprawy ostrości widzenia stosuje szkła korekcyjne dodatnie.

Pracując, odpoczywając, ucząc się - w każdej sytuacji potrzebujesz dobrego widzenia. Nasze soczewki okularowe zapewnią każdemu użytkownikowi okularów doskonałą korekcję i komfort widzenia. Oferujemy lekkie i bezpieczne w użytkowaniu soczewki wykonane z najnowszych materiałów, w najbardziej zaawansowanych technologiach, bezbarwne, barwione i fotochromowe.

Optyk Katowice dalekowzroczność Hyperopia


Astygmatyzm

Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia. Tę wadę oczu koryguje się okularami albo soczewkami kontaktowymi.

W prawidłowo zbudowanym oku promienie światła skupiają się w jednym punkcie – na siatkówce. W astygmatyzmie (inaczej niezborności) z powodu nieprawidłowości krzywizn wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu skupia się w dwóch punktach, powodując powstanie nieostrego obrazu. Nieregularny kształt rogówki, która w astygmatyzmie nie jest wycinkiem kuli, lecz przypomina wycinek piłki do rugby, odpowiada za 98 proc. przypadków wady oczu (tzw. astygmatyzm rogówkowy). W nielicznych przypadkach ta wada wzroku może też być skutkiem nieprawidłowego kształtu soczewki (tzw. astygmatyzm soczewkowy), najczęściej w wyniku wrodzonej wady soczewki (np. w soczewce małej i kulistej, w stożku lub garbie kulistym przednim albo tylnym soczewki). Niekiedy astygmatyzm soczewkowy rozwija się w następstwie zaćmy.

Ogólnie rzecz biorąc, w nadwzrocznym astygmatyzmie oba ogniska są poza siatkówką, a w krótkowzrocznym – przed siatkówką. Istnieje też astygmatyzm mieszany, wtedy jedno ognisko znajduje się przed drugim.

Optyk Katowice dalekowzroczność Astygmatyzm

Objawy:
Astygmatyzm objawia się trudnościami w ogniskowaniu widzianych obiektów (zamglone widzenie z daleka i z bliska), czołowe bóle głowy, mrużenie i tarcie oczu, przekrzywianie głowy. Przy niewielkim astygmatyzmie jedynym objawem może być częstsze mruganie, ponieważ osoby z tą wadą wzroku starają się uzyskać ostry obraz poprzez nagłe zmiany w ogniskowej. Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi gwiazdy jako plamki, linie proste jako krzywe. Nie widzi jednocześnie równie ostro linii pionowych i poziomych (np. widzi wyraźniej tylko jedno ramię krzyża). Kontury są nieostre, może wystąpić zaburzenie poczucia przestrzeni. Jeżeli u małego dziecka – do 3. roku życia – nie jest rozpoznany i korygowany duży astygmatyzm, może dojść do niedowidzenia jednego lub obojga oczu.

 

Nigdy nie kupuj gotowych okularów!

Okulary muszą być dopasowane specjalnie dla Ciebie! Wykonanie okularów jest procesem niezwykle skomplikowanym, a szansa znalezienia odpowiednich okularów - kupowanych na straganach, w hipermarketach lub aptece - jest zupełnie niemożliwa. I nie chodzi tu jedynie o moc optyczną soczewek, ale szereg innych parametrów, które muszą być spełnione, aby okulary korygowały wadę wzroku.

Efekty używania "tanich i dobrych" okularów przychodzą przeważnie po jakimś czasie (pół roku do 2 lat). Podczas badania okulistycznego przeważnie okazuje się, że pacjent zamiast nosić np. +1,0 dptr. musi niespodziewanie nosić +2,0 dptr. lub nawet więcej.

Optyk Katowice Gotowe okulary - nigdy nie kupuj

Popatrz na zdjęcia powyżej, a przekonasz się, ile parametrów musi być zachowanych przy wykonaniu okularów.

 

Okulary dla dziecka

Nie jest łatwo przekonać dziecko do noszenia okularów. Trudno od kilku latka oczekiwać, aby zrozumiał, że to COŚ na jego nosie pomoże mu lepiej dostrzegać otoczenie i prawidłowo się rozwijać. W takim wypadku warto korzystać ze zdobyczy cywilizacji, jakimi są telewizja, czy komputer. Maluchy w wieku przedszkolnym chętnie oglądają filmy rysunkowe, znają marki zabawek. Łatwiej więc nam będzie przekonać naszą pociechę do używania okularów z jego ulubioną postacią z kreskówki.

Problemy ze wzrokiem u dziecka. Co powinno zaniepokoić rodziców?

  • zbyt bliskie siadanie przed telewizorem lub trzymanie książki blisko oczu,
  • gubienie miejsca czytania,
  • wskazywanie palcem wyrazów w czasie czytania,
  • mrużenie oczu,
  • przechylanie głowy, żeby lepiej widzieć,
  • częste pocieranie oczu,
  • wrażliwość na światło,
  • nadmierne łzawienie,
  • przymykanie jednego oka w czasie oglądania telewizji lub czytania,
  • unikanie czynności związanych z bliżą, jak prace domowe czy czytanie, lub z dalą, jak gry zespołowe,
  • narzekanie na bóle głowy i oczu,
  • unikanie zabawy przy komputerze,
  • otrzymywanie niższych stopni w szkole niż dotychczas.

Optyk Katowice Okulary dla dziecka, co warto wiedzieć?

Oprawy

Najlepszymi materiałami do produkcji oprawek dziecięcych jest tytan, stal nierdzewna oraz elastyczne tworzywo. Świetnie jeśli zawiasy w okularach naszego dziecka będą się możliwie szeroko rozginać. Istotnym elementem oprawek jest tzw. mostek. Dzieci mają małe nosy, w zbyt luźnych okularach będą odczuwać dyskomfort. Materiał do produkcji opraw powinien być lekki, hypoalergiczny ( nie należy polecać dla dzieci oprawek wykonanych ze stopów z dodatkiem niklu).

Soczewki

Soczewki do okularów najczęściej wykonywane są z materiału CR-39, uszlachetnionego powłokami, jak utwardzenie lub antyrefleks, które poprawiają ich wytrzymałość na zarysowania. Stosuje się też wytrzymały poliwęglan. Jednak najlepszym materiałem dla aktywnych klientów jest wyjątkowo odporny TRIVEX, polecany dla dzieci uprawiających sport. Dzieci nie powinny nosić okularów ze szklanymi soczewkami z uwagi na niebezpieczeństwo.

 

OPTYK Małgorzata Hołoniewska

ul. Plebiscytowa 30
40-036 Katowice

optyk@optyk-katowice.com.pl

tel: 604 47 22 08

Zadzwoń teraz

 

Zapraszamy:

Poniedziałek - Piątek
w godz. 9.30 - 17.00

Sobota
w godz. 10.00 - 13.00